Tuzla’da seçimi kaybeden Şadi Yazıcı’dan “Giderayak ihale yaptı” iddialarına cevap

31 Mart yerel seçimlerinde el değiştiren Tuzla’da AK Partili Şadı Yazıcı’nın ”Giderayak ihale yaptıkları ve 75 bin metrekare bir alanı elden çıkardıkları” gerekçesiyle CHP’li Eren Ali Bingöl’e mazbata verilmesini geciktirdiği öne sürülmüştü. İddialar sonrası gözlerin çevrildiği Şadi Yazıcı, bir açıklama yaparak tartışmalara noktayı koydu.

Başkan Yazıcı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Sosyal medya ve bir takım haber kanallarında Tuzla Belediyesi’nin yeni seçilen yönetime devrini geciktirmeye çalıştığımız ve usule aykırı işlemler yaptığımız yolunda gerçeklerle ilgisi olmayan paylaşımlar nedeniyle bu açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

“BİR GECİKME, GECİKTİRME SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

Öncelikle yeni seçilen Tuzla Belediye Başkanı Eren Ali Bingöl’ü tebrik ediyorum. Mazbatasını alan ve görevi devralan sayın başkana başarılar diliyorum. Türkiye’de seçim sürecini siyasi partiler birlikte yürütmektedirler. Her bir siyasi parti seçmeninin kullandığı her bir oyun doğru sayılması ve sonuçlarda yer almasını sağlamak noktasında azami gayret sarf etmekle yükümlüdür. 31 Mart 2024 seçimlerinde şüphe duyulan sayımlar için sandıklara itiraz bir haktır. AK Partimiz Tuzla’daki sayım itirazlarını bu sebeple yapmıştır. İtirazların ilçe, il ve Yüksek Seçim Kurulu süreçleri bulunmaktadır. Nihayet bu süreçler tamamlanmıştır. Bir gecikme, geciktirme söz konusu değildir. Paylaşımlarda bahse konu edilen iki hususta kamuoyunu bilgilendirmek isterim.

1. Giderayak ihale yapıyorlar iddiası: Bu süreçte giderayak ihale yaptığımız iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Kastedilen ihale, ihale süreci 2023 yılında başlayan15.01.2024 tarihinde yapılan bir ihaledir. Yapılan itirazlar nedeniyle ihale 20.02.2024 tarihinde yenilenmiştir. İhale sözleşmesi yasal süresi içinde 02.04.2024 tarihinde imzalanmıştır. Yeni bir ihale söz konusu değildir. Yasal süreç gereği imzalanan bir sözleşmeden bahsedilmektedir. İmzalanan bu sözleşme yeni başkan tarafından devam ettirilebilir, uygun görülmezse iptal edilebilir, yenilenebilir.

2. Tuzla Belediyesi’ne ait bir alanı elden çıkardığımız iddiası: 75.000 metrekare bir alanı giderayak elden çıkardığımız iddiası da gerçeği yansıtmamaktadır. Söz konusu alan Tuzla Belediye Encümeni’nin 068 nolu kararıyla 24 Ocak 20223 tarihinde Tuzla Belediyesi’nin şirketi olan TUZYAP’a satışı gerçekleştirilen, TUZYAP’ın gelir getirici bir iş olarak projelendirdiği, yapım işlerini büyük oranda tamamladığı, satışlarını gerçekleştirdiği bir alandır. TUZYAP, alanla ilgili Tuzla Belediyesi’ne yapması gereken ödemeleri yapmıştır. Tuzla’nın yeni belediye başkanı Sayın Bingöl de şeffaf olan bütün süreçleri zaten görecektir. Belediyenin arsasını elden çıkarma gibi bir durum bulunmamaktadır.

“GÖNLÜMÜZ FERAHTIR”

Her iki işlem ve bütün işlemlerimizle ilgili gönlümüz ferahtır. Tuzla Belediyesi’ni, şahsımı, seçim sistemimizi zan altında bırakan paylaşım sahiplerini yasal haklarım saklı kalmak üzere akla, izana, insafa davet ediyorum.”

TARTIŞMANIN FİTİLİNİ İMAMOĞLU ATEŞLEMİŞTİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’nın görevi bitmişken 62 milyonluk bir ihale yaparak birilerine verdiğini iddia ederek şu açıklamayı yapmıştı: “Açık farkla kazandığımız Tuzla’da benim genç yol arkadaşım Eren Ali Bingöl’e neden mazbata verilmiyor? Yüzde 11 farkla kazanmış arkadaşımız mazbatayı ne zaman alacak belli değil. Öğreniyoruz ki Tuzla Belediye Başkanı’nın görevi bitmişken, hem de 2 Nisan günü hemen 62 milyonluk ihale yapıp birilerine veriyor. Çok ayıp. Böyle bir kamu ahlakı olamaz. İBB müfettişlerimizi görevlendirdi. İhaleyi veren de alan da rahat olmasın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x