Dünyayı tek çatı altında topladı

KOÇ Topluluğu’nun önde gelen şirketi Arçelik, globalleş- me stratejisi kapsamında Türkiye dahil tüm coğrafyalardaki kurumsal markasının Beko olacağını açıkladı. Şirket, Türkiye’deki faaliyetlerini ise Arçelik olarak sürdürmeye devam edecek. Böylece Beko, bölgedeki 11 üretim tesisi ile Avrupa’nın sektöründe en büyük şirketi olacak.

Vehbi Koç’un “Koç’un başında bir taç varsa, bu Arçelik’tir” sözünü hatırlatan Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, “Dünya genelinde faaliyet gösteren 11 milyar Euro’luk bir şirkete dönüşüyoruz. Beko Europe’un konsolide cirosu 5.5 milyar Euro’yu bulacak. Artık 57 ülkede 121 iştiraki, 22 markası ve 55 bin çalışanı ile Avrupa’da 1 numaralı beyaz eşya şirketi haline geldik” dedi.

Ebiçlioğlu’nun verdiği bilgiye göre, Arçelik ve Whirlpool’un Avrupa’daki iştiraklerinin Beko Europe ortaklık şirketi altında birleşmesi 1 Nisan itibarıyla tamamlandı. Avrupa’da Arçelik ve Whirlpool kontrolünde faaliyet gösteren bağlı ortaklıkların payları da Hollanda’da kurulan Beko Europe’a devredildi. Beko Europe’un sermayesinin yüzde 75’i Beko’ya, yüzde 25’i ise Whirlpool’a tahsis edildi.

DÜNYA LİDERLERİ ARASINDA

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, “Arçelik’i bir ağaca benzetiyorum, kökleri Türkiye’de, dalları ise tüm dünyaya yayılıyor” dedi. Arçelik’in cirosunun yarısının Avrupa ülkelerinden geldiğini belirten Hakan Bulgurlu, 55 bin kişiyi aşan çalışan sayısı ile çok büyük bir aile olduklarının altını çizdi. 40 milyonu aşkın üretim ile sektöründe dünya liderleri arasında olduklarını belirten Bulgurlu, “Dünyadaki tüm markalarımızı Beko çatısı altında toplu-
yoruz” diye konuştu.

22 marka yola devam edecek

Dünya çapında 57 ülkedeki iştirakleri aracılığıyla 55 bin çalışanıyla faaliyet gösteren Beko, 22 marka ile üretime devam edecek. Şirketin Türkiye, İngiltere, İtalya, Romanya, Slovakya, Polonya, Güney Afrika, Rusya, Pakistan, Hindistan, Bangladeş, Tayland ve Çin’de 45 üretim tesisi bulunuyor. Beko’nun markaları arasında Arçelik, Beko, Whirlpool, Grundig, Hotpoint, Arctic, Ariston, Leisure, Indesit, Blomberg, Defy, Dawlance, Hitachi, Voltas Beko, Singer, ElektraBregenz, Flavel, Bauknecht, Privileg, Altus, Ignis, Polar öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x